ABRAHAM LİNCOLN

46

1809 yılında Amerika’da doğan Abraham Lincoln ülke tarihinde önemli bir yere sahiptir. Amerika’nın 16.Devlet başkanı olmadan önce yirmili yaşlarına kadar yaşamını köy hayatı içinde geçirmiştir. Babası marangozlukla uğraşan biridir ve bilindiği kadarıyla o da köleliğe karşı olmuştur. Fakir bir ailenin üyesi olan Abraham Lincoln okula gidememiştir fakat okuma azmi yüksek biridir. Çevresindeki eğitimli kişilerden destek görmüştür. New Salem’de yaşadığı yıllarda eyalet meclisine aday olmuş ve seçilmiştir. Seçilmesinin ardından ise hukuk eğitimi almıştır.

1859 yılında Cumhuriyetçi Parti’den kampanyalara katılmış ve 1860’lara gelindiğinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olmuştur . Amerikan başkanlığına seçilmesinin ardından Amerika’da iç savaş baş göstermiştir. Kuzey Amerika ile Güney Amerika arasında dört yıl süren bu savaşın galibi Lincoln’ün kontrolündeki Kuzey Amerika olmuştur. Abraham Lincoln 1 Ocak 1863’te Azatlık Beyanı ile birliğin elindeki tüm köleleri azat etmiştir. Abraham Lincoln, köleliği destekleyen Güney’li aktör John Wilkes Booth tarafından 1865 yılında, bir tiyatro oyunu izlediği sırada vurularak öldürülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku