Astımı Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

13

Astım, nefes alıp vermemizi engelleyen, tedavi edilmezse ölümcül de olabilen bir hastalıktır. Hastalar, genellikle nefes daralması yaşarlar. Astım, çevresel faktörler, genetik faktörler gibi durumlardan etkilenebilir ve ortaya çıkabilir. Bu nedenden dolayı astım hastaları yaşamlarında dikkatli olmalı ve doktorlarının tavsiyelerinden çıkmamalıdır. Astımı tetikleyen unsurlar nelerdir konusuna ise çeşitli olaylar astımı tetikler cevabı verilebilir. Peki, astımı tetikleyen unsurlar nelerdir?

  • Astım ve Gebelik Arasındaki İlişki

Her üç gebenin birinde astım şikâyetleri ortaya çıkmaktadır. Astım semptomları en fazla 29 ve 38. haftada artarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de gebelik zamanlarınızda astımı tetikleyecek aktivitelerden uzak kalınmalıdır. Eğer ki bebeğinize bir şey olmasını istemiyorsanız bunları yapmalısınız ve astımınızı kontrol altına almalısınız. Çünkü astım ilaçlarınızı kullanmanız, bebeğiniz üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

  • Astım ve Alerjik Nezleler Arasındaki İlişki

Astımlı hastaların çoğunda alerjik nezle de bulunur. Bu nedenden dolayı astımınız var ise sık sık hapşırırsınız, burnunuzun tıkandığını ve burun akıntısı yaşadığınızı görebilirsiniz. Alerjik nezlenizin tedavisi sağlanır ise astımın kontrolü daha basit olabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği ilaçları doktor tavsiyesinde kullanmalısınız. İlaçları dozunda kullanın.

  • Astım ve İlaçların Arasındaki İlişki

Astımı bulunan hastaların bazısında ilaçlara karşı reaksiyonlar oluşabilir. Bu ilaçlar kullanılınca vücutta ters tepki yaratarak astıma sebebiyet verebilir. Bunun için ağrı kesici ve aspirin kullanmayı mümkün olduğunca düşünmeyin. Yan etkisi düşük olan parasetamol gibi ilaçlar kullanın. Bazı tansiyon ilaçları da hava yollarında duyarlılığı artırabilir. Öksürük krizi, nefes darlığı oluşabilir.

Ayrıca Gıdalar ile astımın ilişkisi ise genellikle erken çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde ise bu, belli değildir. Özellikle gıdaların içerisindeki katkı maddelerinden uzak kalınmalıdır. Yani neredeyse hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.

  • Astım ve Reflünün Arasındaki İlişki

Reflü, bazı astım hastalarında görünen diğer bir hastalıktır. Reflü olan birey, mide asidinin yemek borusundan boğazına doğru geldiğini hissedebilir. Bu ise yemek borusunu yakarak yükselir, hastaya acı verebilir. Göğüs arkasında yanma hissi oluşturabilir. Reflü olan bireylere bakıldığında neredeyse yarısı reflü belirtilerini göstermez. Mide asitleri solunum yoluna ulaşır ise astım kontrolü zor seviyelere ulaşabilir. Bunun için ağır ve yağlı, baharatlı yiyecekler yenilmemelidir. Alkol ve koladan uzak kalınmalıdır. Çok fazla yemek yemek yerine az yemeli, yatmadan hemen önce de bir şeyler yememeliyiz. Eğer ki yatacaksanız ve yemeniz de gerekiyorsa, yediğiniz saatten sonra 1 saat kadar uzanmayarak reflünün ortaya çıkmasının önüne geçebilirsiniz. Reflü engellenirse astım da engellenebilir.

  • Astım ve Sigara Kullanımı Arasındaki İlişki

Gebelik döneminde sigara kullanan annelerin bebeklerinde astımın görülme olanağı aşırı fazladır. Pasif içici konumunda bulunan gebelerin de çocuklarında astım gelişme olanağı oldukça fazladır. Bu nedenle anne ve babanın sigara içmemesi, özellikle annenin içilen yerlerden kaçınması gerekir. Astım hastalarının sigara dumanına pasif olarak maruz kalmaları astımın artmasında rol oynar. Sigara kullanımı, astımlı hastaların iyileşmelerinin önünde bir set olmaktadır. Bu nedenle de sigarayı bırakmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku