İZNİK ve İZNİK GÖLÜ

İznik ve İznik gölü hakkında kısa notlar.

10

İznik’te yerleşik yaşamın MÖ 7.YY civarına dek uzandığı sanılmaktadır.

Büyük İskender’in generallerinden Antigonos MÖ 316 yılı civarında şehri yenilemiştir.

İznik şehri Hristiyan dünyası için de bir önem taşımıştır.

İlk ekümenik konsil MS 325 yılında burada toplanmıştır.

Bu konsile katılan piskopos sayısı kaynaklarda 228 kişi olarak belirtilir.

Konsilde Hristiyan dinine temel oluşturan prensipler tartışılıp bir karar bağlanmıştır.
İznik şehri Selçuklulara kadar Bizans hakimiyetinde kalmış, Kutalmış oğlu Süleyman Şah şehri fethedince, burayı Selçuklu devletine başkent yapmıştır. 1097/1331 yılları arasında şehir el değiştirip Bizans hakimiyetine girmiş olsa da 1331 yılında Orhan Bey tarafından tekrar Türk yurdu haline getirilmiştir. İznik şehrinin etrafı surlarla çevrilidir. Surların büyük bir kısmı günümüze değin ayakta kalabilmiştir. Kentin etrafını çeviren surlar MS 259 yılında Romalılar tarafından yenilenmiştir.

Surlarda dört ana kapı mevcuttur. Lefke Kapısı, İstanbul Kapısı, Göl Kapı ve Yenişehir Kapısı bu kapılara verilen adlardır. İznik şehri, İznik Gölü kenarına kurulmuştur. İznik Gölü tektonik hareketler sonucu oluşmuş bir tatlı su gölüdür. Büyüklük sıralamasında Marmara Bölgesi’nde birinci sıradadır.Göl, Türkiye’nin beşinci büyük gölüdür.İznik Gölü birçok kuş türüne de ev sahipliği yapar.İznik Gölü kıyısına yaklaşık 20m mesafede, suyun yaklaşık 2m altında bir bazilika bulunur.

Bazilika tahminen 1500 yıl önce Aziz Neophytos adına yapılmıştır.740 yılında meydana gelen bir deprem sonucu yıkıldığı düşünülmektedir.İznik’te gezilebilecek pek çok tarihi yer mevcuttur. Yeşil Cami, Ayasofya Camii, Süleyman Paşa Medresesi, Hacı Özbek Camii, Dikilitaş, İznik Müzesi, Eşrefzade Camii bunlardan birkaçıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku