MISIR PİRAMİTLERİ

60

Mısır uygarlığı kurulduğu coğrafyanın şartları gereği diğer uygarlıkların yoğun bir saldırısına maruz kalmamıştır. Mısır Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alır. Mısır’ın en önemli yaşam kaynağı da Nil Nehri olmuştur. Firavunlar Mısır’ın yönetiminde söz sahibi olmuşlardır. Firavunlar kendisini Tanrı olarak gören kişilerdir. Mısır’da hiyeroglif denen bir resim yazısı kullanılmıştır. Mısır insanı inanç eksenli yaşamıştır. Ölümden sonra öbür dünyadaki yaşamın varlığına dair inancı davranışlarına yön vermiştir. Mısırlılara göre insanı oluşturan ölümlü bedenle ölümsüz ruhtur. Mısırlılar işte bu düşünce yapıları sebebiyle ölen birinin fiziki yapısının iyi korunması gerektiğine inanmışlardır. Bu yüzden de mumyalama ve anıtsal mezar inşa etme yönünden gelişmişlerdir.

Mısır’da mastaba adı verilen ölülerini gömdükleri mezarlar piramitlerden önce görülen yapılardır. Bu yapıların yüzeyde bulunan kısımlarını taşlarla çevirmişlerdir, asıl mezar odasına ise yukardan merdiven yardımıyla inilir. Bu yapıların içinde ölülerinin yanına hediyeler yerleştirmişlerdir.

Eski Krallık Dönemi’nde, mimar İmhotep kireçtaşından basamaklı piramit örneğini inşa etmiş ve anıtsal mezar yapı geleneği bu yapıyla başlamıştır. Mısır’da inşa edilmiş çok sayıda piramit vardır. Bunlardan Giza üçlüsü, Kutup Yıldızı’na ve güneşin dikey eksenine hizalanmıştır. Piramitleri oluşturan iki bölüm bulunur. Bunlardan biri tapınak bölümü diğeri ise mezar odasıdır. Mezar odasına ulaşmayı engellemek için ona giden yollar labirent şeklinde ve karışık düzenlenmiştir. Firavunlar bu dünyadaki tüm zenginlikleriyle beraber gömülmüşlerdir çünkü öbür dünyada onlara ihtiyacı olacağı düşünülmüştür. Firavun ve onunla birlikte maiyeti mumyalanarak gömülmüştür. Piramitlerin firavunları yıldızlara taşıyacağına inanılmıştır. Mısırlılar tüm bunları yapabilmek için de iyi bir astronomi bilgisine sahip olmuşlardır. Ayrıca piramitleri inşa eden kişiler devlet adına çalışan insanlar olmuştur. Piramitlerin inşasında yüzbinlerce insanın çalışmış olması muhtemeldir. Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Piramitler, Mısır uygarlığının izlerini taşıyan olağanüstü yapılardır ve günümüzde de hayranlık uyandırmaya devam etmektedirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku