RÜZGAR GİBİ GEÇTİ FİLMİNE KISA BİR BAKIŞ

6

Rüzgar Gibi Geçti filmi bir romandan uyarlanmıştır. Romanı yazan Margaret Mitchell’dir. Filmin yönetmenliğini ise Amerikalı Victor Fleming yapmıştır. Filmin orijinal ismi ise Gone with the Wind’dır. Film 14 dalda Oscar’a aday oluş ve 10 dalda bu ödülü almaya hak kazanmıştır. Tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan filmidir. Rüzgar Gibi Geçti filmi yaklaşık olarak dört saat boyunca izleyiciyi sıkmadan hikayesini anlatabilen bir yapıya sahiptir. 1993 yılında, ABD Kongre Kütüphanesi filmi kültürel, tarihi ve estetik yönden önemli eserler arasında değerlendirmiş ve ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar vermiştir.

Rüzgar Gibi Geçti filmi dünyanın en iyi on filminden biri kabul edilir. Kuzey, Güney iç savaşının yaşandığı yıllara tarihlenen filmde bir aşk üçgenine tanıklık ederiz. Film, hikayesinde yer alan insanların psikolojik dünyaları hakkında da bizi bilgilendirir. İç savaşın yıkıcı etkileri, aşk, dram gibi konular bir arada işlenmiştir. Rüzgar Gibi Geçti bir başyapıt değerindedir. Filmin gerçekçi dekorları, ustaca gerçekleştirilmiş kamera çekimleri de hafızalarda yer etmesinde etkili olmuştur. Filmin oyuncuları ise Clark Gable, Vivian Leigh, Leslie Howard, Olivia de Havilland gibi ünlü isimlerdir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku