Topuk Çatlağı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

3

Topuk çatlağı, şişkin, kuru ve yağ eksikliğine bağlı olarak nasır tabaklarının oluşmasıdır. Diyabet, yaşlılık, kilo, deri hastalıkları, cilt kuruluğu gibi birçok nedeni vardır. Doğal yöntemler ve doktorlar tarafından uygulanacak tıbbi tedavi yöntemi bulunuyor. Uyguladığınız doğal tedavi yöntemleri işe yaramadıysa, Dermatoloji veya Padoloji doktorlarına giderek tedavi olabilirsiniz.

Topuk çatlakları ilerlediği takdirde yarıklar oluşmaya başlar. Meydana gelen bu rahatsızlık kişinin hayatını olumsuz şekilde etkiler. Her türlü hastalığın oluşmaması ve vücudumuzun sağlığı için bakım yapılmalıdır. Ayak sorunlarına bağlı hastalıklarla karşılaşılmaması için de bakımın yapılması büyük önem taşır.

  • Neden Topuk Çatlağı Olur?

Topuk çatlağı erken yaşta olabileceği gibi yaşlılık döneminde de olabilir. Bu yüzden birçok nedeni vardır.

  1. Metabolizmayı etkileyen sağlık sorunları
  2. Ter bezlerinin doğru düzgün çalışmaması
  3. Deri hastalıkları
  4. Yaşlılık
  5. Düzenli beslenme alışkanlığının olmaması
  6. Fazla kilo
  7. Cilt kuruluğu
  8. Uzun süre ayakta ayakkabılarla kalmak
  9. Ayakların uzun süre soğuk veya sıcakta kalması

Topuk Çatlağı Doğal Tedavi Yöntemleri

Topuk çatlağına yeni yakalanan kişiler, doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak bu hastalıktan kurtulabilir.

Gargara Ve Elma Sirkesi

Ağız bakımında kullanılan gargara ve elma sirkesini karıştırarak bir karışım oluşturabilirsiniz. Gargara ve sirkenin buradaki görevi, ayakta yer olan bakterileri ortadan kaldırmaktır. Derinin yumuşamasıyla birlikte ölü deriler kendisini yenilemeye başlar.

Büyük bir kabın içine bu karışımı koyduktan sonra ayaklarınızı içine sokun. 15 dakika bekledikten sonra topuklarınızı ponza taşı yardımıyla fırçalayın. Ayaklarınızı temiz su ile duralayıp, iyice kuruladıktan sonra nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Gül Suyu Ve Nemlendirici Krem

Gül suyu ile nemlendirici kremi bir kabın içinde karıştırın. Topuklarınızda çatlak olan yerlere sürün. Ayaklarınız hem mis gibi kokar, hem de topuk çatlaklarına son vermiş olursunuz.

Bitkisel Yağ

Ayaklarınızı ılık bir su ile yıkadıktan sonra kurulayın. Ayaklarınıza ve topuğunuzda çatlak olan yerlere sürün. Bitkisel yağ içerisinde A, D ve E vitaminleri bulunur. Cildi besleyerek yeni hücrelerin oluşmasını sağlar.

Uyarı: Diyabet, dolaşım bozukluğu ve farklı bir sağlık sorununuz varsa, uzman bir doktora başvurun.

Doktorlar Tarafından Uygulanacak Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Doğal tedavi yöntemleri işe yaramadıysa, mutlaka Dermatoloji veya Padoloji doktora gitmelisiniz. Doktorlar tıbbi tedavi yöntemi uygular. İleri seviyede oluşmuş topuk çatlaklarına bağlı dokular ameliyat ile alınır ya da yapıştırılır. Doktorların vereceği jel, losyon ve kremleri kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku