YouTube’da Nasıl Reklam Verilir?

6

Son birkaç yıldır video içeriklerinin internet ortamında popüler hale gelmesi ile en sevilen sosyal medya platformlarından birisi olan Youtube’a olan ilginin de artmaya başladığı söylenebilmektedir. Hal böyle olduğu zaman e-ticaret siteleri açısından da Youtube’un muhteşem bir pazar haline geldiği dile getirilebilmektedir. Bu aşamada e-ticaret sitelerinin Youtube’daki en büyük yardımcılarının ise hiç şüphesiz Youtube reklamları olduğu bilinmektedir.

Youtube’de Nasıl Reklam Verilir? Youtube reklam türleri nelerdir?

Markaların ve e-ticaret sitelerinin isimlerini çok sayıda sosyal medya kullanıcısına duyurabilmek için kullandıkları Youtube reklamları, kısa sürede verimli sonuçlar elde edilmesine imkân vermektedir. Youtube’de yayınlanan her türde video içeriğinin başına, ortasına veya sonuna eklenebilen Youtube reklamları bu özellikleri ile geniş yelpazede seçim imkânlarını Youtube’ye reklam verenlere sunabilmektedir. Peki, Youtube’de nasıl reklam verilir? Youtube reklam türleri nelerdir?

  • Youtube reklam türleri nelerdir?

Standart Banner Reklamları: Youtube reklamları içerisinde yer alan standart banner reklamları, zengin medya reklamları olarak da kullanılabilen ve Google görüntülü reklamlarına benzeyen reklamlardır. Standart banner reklamlarında reklam verenler, reklamlarının video ekranının neresinde görünmesini istediklerini belirleyebilmekte ve anahtar kelimeler kullanarak reklamlarını yayınlayabilmektedir.

Video İçi Yer Paylaşımlı Reklamlar: Youtube reklamları arasında bulunan video içi yer paylaşımlı reklamlar, video ekranlarında açılır pencere olarak gözükmektedir. Video içi reklamlarda verilen hedef URL linkleri, Youtube dışındaki internet adreslerine ve konumlara da gidebilmektedir.

True View Reklamlar: Youtube reklamlarında yer alan en yeni reklam türlerinden birisi olan True View reklamlar, Youtube’ye reklam verenlerin bütçeleri için son derece idealdir. Bu reklam türünde sadece video reklamlarını görüntülemek isteyen Youtube kullanıcıları tıklama yaptıkları zaman reklam verenlerin ödeme yapmaları gerekmektedir.

Youtube’da en yaygın olarak kullanılan reklam türlerinden bahsedildikten sonra Youtube’ye nasıl reklam verilir sorusu da yanıtlanabilir. Buna göre Youtube’ye reklam verebilmek için aşağıdaki adımların izlenmesi yeterlidir:

İlk olarak Youtube hesabına giriş yapılmalı ve https://youtube.com/yt/advertise/tr/ adresine geçilmelidir. Bu kısımda açılan yeni sayfada ‘’Başlayın’’ butonuna basılmalıdır.

Butona basılmasıyla birlikte gelinen Youtube reklam sayfasında reklam verilecek olan videonun URL’si belirtilmelidir.

Video URL’si Youtube reklam alanına girildikten sonra reklam metni, reklam ön izleme resmi ve reklam açıklama metinleri düzenlenmelidir. Düzenleme işlemleri bittiğinde Devam Et butonuna tıklanmalı ve reklama tıklayacak olan Youtube kullanıcılarının Youtube kanalına mı yoksa bir web sitesine mi gidecekleri belirlenmelidir.

Söz konusu Youtube reklamı için bir reklam bütçesi belirlenmeli ve günlük bütçe olarak ayarlanmalıdır.

Reklamın gösterileceği hedef kitle belirlenmeli ve Kaydet butonuna basılmalıdır.

Son olarak da reklam için bir Adwords hesabı varsa o hesap seçilip faturalandırma işlemleri sonuçlandırılmalıdır.

Faturalandırma işlemlerinin bitirilmesiyle birlikte Youtube yöneticileri reklamı incelemekte ve uygun bulmaları halinde reklama onay verebilmektedir. Bu sayede Youtube’de reklam verme süreci başarılı bir şekilde sonuçlandırılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku